Nowa miejska inwestycja zapewni prawie 400 miejsc dla małych gliwiczan. Ma być gotowa pod koniec roku. Dwukondygnacyjny budynek żłobko-przedszkola powstaje od kilku tygodni w ekologicznej technologii prefabrykowanych modułów drewnianych, co pozwala nie tylko skrócić czas budowy, ale także zadbać o środowisko. Naturalne materiały, z których składają się moduły, pozytywnie wpłyną też na zdrowie malców – przyszłych podopiecznych placówki oświatowej przy Zbożowej.
– Gliwice to miasto idealne dla młodych ludzi, a zależy nam, aby mieszkańców, zwłaszcza tych młodszych, przybywało. W ciągu kilku najbliższych lat w różnych częściach miasta powstanie ponad tysiąc nowych mieszkań, co pozwoli jeszcze lepiej zaspokoić potrzeby naszych mieszkańców. Równie ważne jest dla nas zapewnienie dostępu do nowoczesnych placówek oświatowych – przypomina prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.
– Ekologiczne żłobko-przedszkole powstaje na młodym, miejskim osiedlu Dworska–Zbożowa, na którym w walentynki klucze do swoich wymarzonych „m” odbiorą lokatorzy ostatnich 70 mieszkań przy ul. Dworskiej. Między innymi z myślą o ich planach życiowych budujemy piękny, przestronny budynek dla placówki oświatowej, która pomieści blisko 400 dzieci. Dzięki licznym udogodnieniom, będzie tam można zaoferować oddziały integracyjne, co stanowi istotny element wspierania równości szans dla najmłodszych gliwiczan – zwraca uwagę Katarzyna Kuczyńska-Budka.
W przyjaznym zdrowiu najmłodszych nowym żłobko-przedszkolu znajdzie się 9 oddziałów żłobkowych dla 218 maluszków i 6 oddziałów przedszkolnych dla 150 dzieci. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na dwóch kondygnacjach pomieści 14 oddzielnych sal zajęć i 2 sale wielofunkcyjne, a także m.in. łazienki, szatnie, 2 windy, kuchnię własną i cateringową, tzw. kuchnie mleczne oraz pomieszczenia administracyjno-socjalne. Każda sala żłobkowa zlokalizowana na parterze budynku będzie posiadała bezpośrednie wyjście na taras. Wokół budynku pojawią się tereny zielone i nowe nasadzenia o walorach edukacyjnych, estetycznych i krajobrazowych. Powstaną 2 ogrodzone place zabaw, 2 wiaty zewnętrzne do zajęć na świeżym powietrzu, strefa do czytania książek, miejsce do uprawy ziół i ścieżka z tablicami edukacyjnymi.
Źródło: UM Gliwice