Wysokie budynki to cecha współczesnych miast. Zwiększają intensywność zabudowy, mogą pomieścić wiele funkcji. Zapobiegają rozlewaniu się miast, pomagają w koncentracji miejskiej tkanki. Mają je Warszawa, Gdańsk, Wrocław i między innymi pobliskie Katowice. Mniejszy od naszego miasta Rzeszów może oficjalnie pochwalić się najwyższym mieszkalnym apartamentowcem w Polsce, tamtejszy wieżowiec Olszynki Park ostatnio osiągnął już docelową wysokość, aż 220 metrów!
W Gliwicach można już budować 100 metrowe wieżowce.
W grudniu 2021 r. Rada Miasta Gliwice jednogłośnie przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego tereny po dawnej hucie 1 Maja. Pohutniczy teren o powierzchni 13,2 ha ma zmienić się w nowoczesną dzielnicę z biurowcami, apartamentowcami i obiektami handlowymi. Przyjęty plan zagospodarowania dopuścił budowę w tym miejscu pierwszych 100-metrowych wieżowców w Gliwicach.
Dla przykładu, najwyższą budowlą w Gliwicach jest zabytkowa Radiostacja – drewniana wieża o wysokości 111 metrów, z kolei najwyższym budynkiem jest kościół św. Bartłomieja z wieżą o wysokości 82 metrów.
Czy w Gliwicach jest szansa na kolejne tereny ze 100 metrowymi wieżowcami?
Pod koniec lipca odbyła się debata w sprawie Fabryki Drutu, gdzie na spotkaniu prezydent miasta Katarzyna Kuczyńska-Budka dyskutowała z architektami i urbanistami, wśród zaproszonych gości był architekt z Medusa Group, Przemo Łukasik. Koncepcji na rewitalizację jest kilka, najodważniejsza z nich zakłada budowę trzech budynków mierzących nawet 100 metrów wysokości.
Głównym atutem terenu jest odrębny kwartał zabudowy wydzielony przez kolej i DTŚ z bardzo dobrze skomunikowaną komunikacją publiczną, oraz wartą zachowania historyczną zabudową, która w połączeniu z nowoczesną tkanką ma szansę stać się nową wizytówką miasta z nowym centrum Gliwic.
Dopuszczenie wysokiej zabudowy oraz ograniczenie miejsc postojowych pozwala na zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej przy tej samej powierzchni użytkowej budynku. Krótko mówiąc, budowa wzwyż pozwala lepiej zagospodarować i rozładować teren wokół, na przykład zielenią, lub terenem rekreacyjnym.
Usadowienie dzielnicy wieżowców w sąsiedztwie dworca PKP idealnie wpisuje się w koncepcję „miasta 15-minutowego”, oferując wygodę życia blisko kluczowych punktów miasta. Urzędnicy zapowiadają w najbliższym czasie kolejne spotkania dotyczące przyszłości tego terenu. Aktualnie miasto jest w trakcie opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej okolicy.