W czwartek, 14 listopada, przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – chorobą, na którą w Polsce cierpi 3 mln osób, na świecie ponad 460 mln. To okazja, aby zwrócić uwagę na problem cukrzycy i konieczną profilaktykę. Tego dnia w holu Urzędu Miejskiego będzie okazja, by odwiedzić „Słodki Przystanek” i zbadać poziom cukru we krwi.
Z kącika „Słodki Przystanek”, który 14 listopada (w godz. od 11.00 do 15.00) stanie w holu na parterze Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 może skorzystać każdy. Będzie okazja, by zmierzyć poziom cukru we krwi oraz wziąć udział w konsultacjach w zakresie cukrzycy i właściwego odżywania. Akcja profilaktyczna prowadzona jest po raz kolejny przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w ramach projektu „Słodkie Pogotowie”, dofinansowanego z budżety Miasta Gliwice.
W dniu akcji Radiostacja Gliwicka i Palmiarnia Miejska będą podświetlone kolorem niebieskim, a gliwickie fauny przyciągną uwagę niebieskimi dekoracjami symbolizującymi walkę z cukrzycą. Na telebimach na terenie miasta wyświetlane będą materiały edukacyjne mające zwrócić uwagę na problem cukrzycy w społeczeństwie.
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Jest jednym z najczęściej występujących schorzeń przewlekłych i stanowi ogromne wyzwanie zarówno dla systemu ochrony zdrowia, jak i każdego pacjenta i jego bliskich. Często bywa konsekwencją nieracjonalnej diety czy zmniejszonej aktywności fizycznej, a w konsekwencji nadmiernej masy ciała, która jest silnym czynnikiem ryzyka.
W Gliwicach od lat działa „Słodkie pogotowie”, które bezpłatnie pomaga diabetykom normalnie funkcjonować.
Każda osoba zainteresowana tym tematem może skorzystać z konsultacji diabetologicznej i zmierzyć poziom cukru w stacjonarnym punkcie konsultacyjnym przy ul. Młyńskiej 17. Z bezpłatnej pomocy specjalistów można korzystać od poniedziałku do piątku w godz. od 11.00 do 14.00. Punkt realizuje też porady w zakresie edukacji żywieniowej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz pomoc dla placówek oświatowych w zakresie cukrzycy typu I u dzieci.
Osoby zainteresowane wizytą proszone są o kontakt telefoniczny (32/331-33-49; 605-331-345) lub mailowy (biuro@mojacukrzyca.pl). Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://mojacukrzyca.pl.
Źródło: UM Gliwice