Gliwicki Festiwal Bachowski, Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach, Rynek Kultury i Letnie Kino Plenerowe – do końca lipca w naszym mieście będzie z czego wybierać. W kulturalnym kalendarzu jest dużo koncertów, spektakli, a także innych ciekawych wydarzeń. Miasto Gliwice zaprasza!
Zaczynamy od Bacha
Trwa wielkie święto melomanów. Od 15 lipca Gliwice są gospodarzem Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego. W naszym mieście odbywają się koncerty z najwyższej muzycznej półki. Na godz. 19.30 w piątek 22 lipca w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2) zaplanowano „Nadzwyczajny recital klawesynowy – Zuzana Růžičková in memoriam”. Zagra Mahan Esfahani. W niedzielę 24 lipca o godz. 19.30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczną się „Barokowe premiery”. Anna i Krzysztof Firlusowie przedstawią gliwickiej publiczności program składający się wyłącznie z prawykonań. Festiwal zakończy się we wtorek 26 lipca. O godz. 19.00 w kościele Zbawiciela (ul. Jagiellońska 19a) wystąpi Ensemble Baroque Quintet. Bilety na koncerty są dostępne na portalu Bilety24 oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3), a także przed koncertami (w przypadku wolnych miejsc). Na festiwal zapraszają Centrum Kultury Victoria i Klub Inicjatyw Kulturalnych.
W rytmie ulicy
We wszystkie lipcowe soboty Gliwice są sceną Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy”. 23 lipca o godz. 16.00 w parku Chopina dzieci zobaczą „Opowieści z szafy” Marty Andrejczyk, a o godz. 18.00 rozpocznie się widowiskowo cyrkowe „Emportats” La Trócola Circ. 30 lipca, podczas ostatniego dnia festiwalu, w parku Chopina o godz. 16.00 Teatr Uszyty zaprezentuje spektakl dla dzieci „Ananas”. Na godz. 21.00 zaplanowano premierowe widowisko teatralne „Arcadia”. Teatr KTO zaprasza na seans lamentacyjny bez słów. Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny. Festiwal organizują CK Victoria i Mañana Production House.
Rynek Kultury – na alei Przyjaźni!
Niech nikogo nie zmyli nazwa nowego cyklu imprez kulturalnych – Rynek Kultury nie odbywa się na Rynku, lecz na al. Przyjaźni. To tam, w sąsiedztwie magicznych ruin teatru Victoria, w każdą wakacyjną niedzielę na mieszkańców czeka potężna dawka kultury. W lipcu odbędą się jeszcze dwa interesujące spotkanie z kulturą krajów świata. Tematem imprezy 24 lipca będą Niemcy. O godz. 16.00 rozpoczną się warsztaty kreatywne, mocno inspirowane techniką. Jak Niemcy, to oczywiście samochody, ale także druk. Od czasów maszyny Johannesa Gutenberga minęło już kilka wieków, ale druk przemysłowy nadal ma się bardzo dobrze. Przy al. Przyjaźni będzie można spróbować swoich sił w ręcznym składzie tekstu przy użyciu czcionek, prasy drukarskiej i ilustratorni. Wieczorny koncert (godz. 19.00) przypomni repertuar zespołu Kraftwerk. Grupa z Düsseldorfu jest uznawana za jeden z najbardziej awangardowych zespołów lat 70. i 80. W ruinach teatru Victoria na warsztat utwory Kraftwerk wezmą Gaba Kulka, Hubert Zemler i Wojciech Traczyk. 31 lipca obierzemy kierunek na Stany Zjednoczone. O godz. 16.00 rozpoczną się warsztaty kreatywne, z których uczestnicy wyjdą między innymi z pióropuszami na głowach. O godz. 19.00 w ruinach teatru Victoria zagra zespół Polski Piach, czerpiący z tradycji pierwszego bluesa i „pustynnego” transu, który rozwija własny, bliski kameralistyce muzyczny język. Imprezy organizuje CK Victoria. Wstęp jest wolny.
W kinie pod chmurką
W każdą niedzielę wakacji zapraszamy na seanse Letniego Kina Plenerowego. 24 lipca w Szkole Podstawowej nr 21 w Ligocie Zabrskiej (ul. Pocztowa 31) o godz. 18.00 rozpocznie się projekcja dla dzieci („Wielka Gilly”), a o godz. 20.00 dla starszych widzów („Palm Springs”). 31 lipca kinomani spotkają się na skwerze przy ul. Parkowej w Bojkowie i od godz. 18.00 będą oglądać filmy „Pszczółka Maja: Mały, wielki skarb” i „Aida”. Seanse organizowane przez CK Victoria są bezpłatne.
A także…
W wakacyjne soboty warto zaglądać do Ogrodu na sztukę, czyli na „tyły” Młodzieżowego Domu Kultury (ul. Barlickiego 3). Imprezy są bezpłatne i rozpoczynają się o godz. 18.00. 23 lipca zapraszamy na spektakl „Bo tylko my na wszystkim się znamy” Teatru edukacyjnego AnoGramy. 30 lipca proponujemy budowanie zielonych instalacji artystycznych i plenerowe kino klasyki światowej animacji w nowych odsłonach. 31 lipca warto natomiast pójść na koncert, który odbędzie się „W amfiteatrze podwórka” (ul. Bednarska 8). Wystąpi Gabi Gunia. Bardzo ciekawą wystawę prac kultowego artysty Wojciecha Siudmaka można także oglądać przez całe lato w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).
Co w sierpniu?
W drugim wakacyjnym miesiącu Gliwice nie zwalniają kulturalnego tempa. W każdą sierpniową sobotę o godz. 19.30 w parku Chopina będą odbywać się bezpłatne koncerty z cyklu „Parkowe Lato”. Zagrają: Mała Orkiestra Dancingowa (6 sierpnia), Nula Stankiewicz i Janusz Strobel (13 sierpnia), Tymon Tymański (20 sierpnia) oraz Żuki (27 sierpnia). Na 19 sierpnia planujemy także rozpoczęcie kolejnej edycji festiwalu Jazz w Ruinach. Stowarzyszenie Śląski Jazz Club przygotowało dla miłośników jazzu osiem ciekawych koncertów. Na wszystkie wydarzenia wstęp będzie wolny. 28 sierpnia do Gliwic zawita festiwal literacki Miedzianka po Drodze. W parku Chopina czytelnicy spotkają się z ciekawymi pisarzami. Szczegóły wkrótce!