Osiem lat temu miasto przedstawiło projekt, który zakładał budowę zbiorników retencyjnych na łąkach nad Ostropką w dzielnicy Wójtowa Wieś. Od tego czasu trwa również batalia Rady Dzielnicy i społeczników o to, by na łąkach nad Ostropką nie powstały betonowe zbiorniki retencyjne. „Byłyby one realną groźbą dla naturalnego środowiska, historycznych walorów dzielnicy oraz stwarzałyby zagrożenie dla ludzi” – alarmowali przeciwnicy.
Pierwsza, przedstawiona mieszkańcom koncepcja zbiorników, zakładała budowę głębokich betonowych dołów. Rada Dzielnicy wszelkimi sposobami starała się ją zablokować. Starania te przyniosły częściowy sukces, bo zmieniono i projektanta i koncepcję. Wkrótce okazało się jednakże, że sukces był pozorny, bowiem zamiast betonowych dołów nad Ostropką miały powstać zbiorniki w formie „basenów” otoczonych częściowo betonowymi murami. Mimo sprzeciwów, druga koncepcja została doprowadzona do fazy projektu budowlanego.
W grudniu 2021 roku, Stowarzyszenie Miasto Ogród – Gliwice złożyło do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wniosek, razem z historycznym uzasadnieniem, o wpisanie lip nad Ostropką do rejestru zabytków. Na początku 2022 roku WKZ uznając słuszność wniosku, wpisał drzewa do rejestru i negatywnie zaopiniował projekt budowy zbiorników retencyjnych w sąsiedztwie lip nad Ostropką, ze względu na zagrożenie zniszczenia zabytku. Miasto Gliwice odwołało się od tej decyzji do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
20 Maja 2024 roku nadeszła decyzja od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego który utrzymał decyzję WKZ odmawiającej pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych. W uzasadnieniu podkreślono, że interes społeczny związany z ochroną zabytku przewyższa potencjalne zagrożenie powodziowe, które nie zostało wystarczająco udokumentowane.
Społecznicy mają nadzieję, że miasto rozwiąże całościowo i w nowoczesny sposób problem z ochroną przeciwpowodziową jak i z zagrażającą coraz bardziej suszą.
Fot. Rada Dzielnicy Wójtowa Wieś