Już 16 lipca, w Pracownie Cafe, położonej na ulicy Zygmunta Starego 43c w Gliwicach,będziemy mogli uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach, których organizatorem jest Fundacja Pracownie. Pragniemy przenieść naszych gości w świat zapomnianej architektury Gliwic.
Adalbert Kelm, był uznanym architektem, urodzonym w 1856 roku, pozostawił niezatarte piętno na architekturze Gliwic. Pełniąc w latach 1891 do 1902 funkcję pierwszego, miejskiego radcy budowlanego, miał wpływ na wiele projektów w mieście. Był odpowiedzialny za projekt i nadzór budowlany między innymi nad takimi obiektami jak: wieża ciśnień przy ul. Leśnej, „Zameczek Leśny”, zabudowa straży pożarnej, Szkoła Podstawowa nr 7 przy ul. Tarnogórskiej, rzeźnia miejska, budynek starej giełdy zbożowej czy willa przy ul. Zygmunta Starego. Podczas wystawy poznamy charakterystyczne rozwiązania architektoniczne i materiały wykończeniowe, jakie Kelm stosował w swoich projektach takie jak: czerwona cegła klinkierowa oraz glazurowana, tynk oraz stylistykę historyzującą zawierającą elementy nawiązujące do gotyku i okresowo do stylu romańskiego.
„Zabytki to nie tylko materialne dziedzictwo, ale wartość także artystyczna i poznawcza. Nadają niepowtarzalny charakter regionowi, stanowiący o jego atrakcyjności. Projekt „Adalbert Kelm – Dziedzictwo Gliwic” koncentrujemy na wspieraniu świadomej interpretacji dziedzictwa, budowaniu regionalnej tożsamości i edukacji kulturalnej skupiając się na postaci jednego z wyjątkowych architektów miasta.” – mówi Paweł Harlender Fundacja Pracownie
Spotkanie z ekspertem – Bogusławem Małuseckim
Aby jak najdokładniej przyjrzeć się dziedzictwu Adalberta Kelma, zaprosiliśmy na nasze wydarzenie Bogusława Małuseckiego, eksperta z Archiwum Państwowego w Katowicach, oddziału w Gliwicach. Jest On współautorem książki „Gliwice na ich drodze”, która przybliża historię miasta przez pryzmat architektury. Jego prelekcja będzie znacząco przyczyniać się do pogłębienia wiedzy o pierwszym architekcie Gliwic i wpływie działań Kelma na krajobraz miasta. Zaprezentowane zostaną unikalne zdjęcia i dokumenty, przedstawiające budynki, które zaprojektował lub przy których pracował Architekt. Niektóre z nich już niestety nie istnieją, dlatego ta wystawa będzie wyjątkową okazją, by zobaczyć je na nowo dzięki zebranej dokumentacji i fotografiom.
Podziel się swoimi wrażeniami przy kawie i herbacie
Po prelekcji czeka na naszych gości poczęstunek w formie wspólnego „drugiego śniadania”, które cyklicznie jest organizowane przez Pracownie Cafe w ramach szerzenia idei foodsharingu i na które każdy może przynieść coś dobrego, czym ma ochotę podzielić się z innymi. Zadbamy o to, by uczestnicy mogli odpocząć przy kawie i herbacie, a korzystając z wyjątkowej atmosfery naszej kawiarni mogli podzielić się wrażeniami z innymi uczestnikami wydarzenia. Będzie to idealna okazja do pozyskiwania opinii i wymiany doświadczeń na temat wystawy i architektury Gliwic.
Wystawy plenerowe i warsztaty architektoniczne
Nasze wydarzenie to nie tylko ta jedna wystawa i prelekcja. Zorganizowane będą wystawy plenerowe – jedna z nich planowana jest 22 lipca na Placu Grunwaldzkim. Chcemy również aby i młodsi uczestnicy mogli zagłębić się w świat architektury. Dlatego na 29 lipca zaplanowane są warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży, które umożliwiają im odkrycie swojej kreatywnej twórczości i pozwolą na eksperymentowanie z bryłami przestrzennymi i różnymi technikami projektowania.
Od Kelma do Kranza i Schabika – kontynuacja działań
Nie chcemy ograniczać się tylko do jednego architekta. Jednak do podjęcia takich inicjatyw potrzebujemy wsparcia partnerów i sponsorów, których poszukujemy i zachęcamy do wspierania naszych działań. Nasze wydarzenie może mieć swoją kontynuację, w której będziemy przybliżać sylwetki innych postaci mających istotny wpływ dla gliwickiej architektury. Kranz i Schabik, którzy byli następcami Adalberta Kelma i również objęli urząd radców budowlanych w Gliwicach, staną się wówczas bohaterami kolejnych spotkań. Razem z nimi odkryjemy nowe aspekty architektonicznego dziedzictwa naszego miasta.
Wydarzenie uzyskało wsparcie w ramach programu Centrum Kultury Victoria “Start-up kulturalny”.
Wydarzenie na Facebooku