41-letnia pacjentka cierpiała z powodu ciężkiej postaci wrodzonej wady bioder. Zespół medyczny gliwickiej ortopedii pod kierunkiem doktora Andrzeja Baryluka zdecydował się zastosować innowacyjne rozwiązanie polegające na wykorzystaniu podczas operacji endoprotezoplastyki panewki 3D drukowanej w specjalnej tytanowej technologii, która uzupełniła u pacjentki ubytki wynikające z procesu chorobowego.
Stanęliśmy przed wyzwaniem związanym z tym, jak najlepiej przeprowadzić endoprotezoplastykę, aby nie tylko ułatwić pacjentce codzienne funkcjonowanie, ale także uwolnić od dolegliwości bólowych. Możemy powiedzieć, że to się w pełni udało – podkreślił dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Gliwiccy ortopedzi wykorzystali po raz kolejny technologię 3D: na podstawie analizy tomografii komputerowej wykonano wizualizację zmiany i dopasowanie implantu do konkretnego ubytku. Na bazie tego wytworzono indywidualny implant panewki stawu, który z powodzeniem wszczepiono 41-latce umożliwiając tym samym odtworzenie funkcji stawu biodrowego.
Uwalniamy pacjentkę od bólu bo zmiany zwyrodnieniowe są generatorami cierpienia, dajemy szansę na zdecydowanie lepsze funkcjonowanie, a dodatkowo w trakcie zabiegu wyrównaliśmy nieprawidłowości z uwagi na fakt, że jedna kończyna dolna pacjentki była krótsza – tłumaczy dr Andrzej Baryluk.
Dzięki innowacyjnej operacji u 41-latki jest również szansa na zdecydowanie lepszą osteointegrację czyli przerastanie kości do implantu, a co za tym idzie realna możliwość korzystania z tego rozwiązania przez długie lata – zapewnił szef gliwickiej ortopedii.
Źródło: Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach